עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון

מדבר קדש

07/06/2018 07:55
יוסף רוטשטיין
במזמור כט בתהלים מוזכר גבורות ה' בעולמו. ומזכיר בין השאר "קול ה' יחיל מדבר יחיל ה' מדבר קדש, קול ה' יחולל אילות ויחשוף יערות".יחיל ויחולל כמו חל בסורית לפרוץ, להבקיע. אילות כמו סהל בערבית היה ישר, חלק (מישור). והכונה למכתשים שבנגב שהם בקעים ענקיים באורך של קילומטרים שמשני צדי הבקע מתרוממים קירות גבוהים של מאות מטרים והיינו ויחשוף יערות כמו וער בערבית עקוב, מלא חתחתים. וקדש אינו כמובן קדש ברנע שבמדבר פארן וגם לא קדש סתם שבמדבר צין אלא הוא עין משפט היא קדש (פ' לך לך) המזוהה בעין קדיס (נ.צ. 100444-999524) ששני מכתשים (ג'בל חלאל וג'בל אל-מע'רה) נמצאים לצפונו ומכתש רמון לדרומו. ובאשר לזמן הבקיעה מכיון שנמצא בתוך מכתש רמון ישוב מכנענית קדומה כלומר מלפני יציאת מצרים אין זה קשור לבקיעת קרח ומן ההכרח שהיה זה בימי מהפכת סדום.
יהודה קיי
08/06/2018 15:08
שלום יוסף קראתי ספרך על מקרא וארכילוגיה רציתי לדעת מה לגבי פחמן14. ידוע לי על בדיקות כאלה בשילה שתיארכו את שכבת החורבן ל1050 לפני הספירה. תודה רבה!!!
יוסף רוטשטיין
08/06/2018 18:54
פחמן 14 וטבעות העצים כיון שלא נלקח בחשבון את הקטסטרופות שהיו אז ממילא שא"א לסמוך עליהם יותר מדאי. ולגבי החורבן שהזכרת כיון שהמדובר בתקופת הברזל הזהה עם סוף ממלכת יהודה הרי ברור למה יש שם חורבן
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: